Gojaznost nije samo problem koji pogađa nas ljude, već značajno i utiče i na naše ljubimce. Širom sveta, milioni pasa i mačaka se smatraju gojaznim, a veterinari sve više upozoravaju da je ovo jedan od najvećiih zdravstvenih problema sa kojima se danas suočavaju naši ljubimci. Gojaznost kućnih ljubimaca se sve češće naziva epidemijom, zbog izuzetno velikog broja životinja pogođenih prekomernom težinom.
Koji su to najčešći razlozi za pojavu gojaznosti kod ljubimaca?
Previše hrane
Iako se kod nas tradicionalno smatra da ljubav na usta ulazi, takva ljubav često ume da naškodi ljubimcima. Pored redovnih obroka, omakne nam se katkad komadić hrane iz našeg tanjira, drugi put koja poslastica više. Tako nastaje višak unetih kalorija, koji u kombinaciji sa nedostatkom fizičke aktivnosti, dovodi do konstantnog povećanja telesne težine. Nažalost, većini kućnih ljubimaca su potrebe za hranom mnogo manje nego što pretpostavljamo, naročito onima koji su stariji, koji žive u stanovima ili manje aktivni.
Nedovoljno fizičke aktivnosti
Baš kao ljudima, i kućnim ljubimcima je potrebna fizička akivnosti da bi potrošili unete kalorije i održali zdravu telesnu težinu. Međutim, mnogi kućni ljubimci, posebno mačke i psi u stanovima vode relativno neaktivan način života. Nedostatak redovnih šetnji, treninga ili istrčavanja dovodi do kalorijskog suficita, posledično do povećanja telesne težine.
Sterilizacija / kastracija i starenje
Nakon sterilizacije ili kastracije se menja hormonalni status ljubimca, pa se usporava metabolizam masti. Ukoliko vlasnici zanemare ove promene i nastave da hrane ljubimce onom istom količinom i vrstom hrane, koju su davali i pre sterilizacije, vrlo je verovatno da će doći do povećanja telesne težine.
Takođe, kako kućni ljubimci stare, postaju manje aktivni, pa i su i njihove potrebe za energijom manje. Ako se ishrana ne prilagodi novonastaloj situaciji i seniorskom životnom dobu, brzo će doći do povećanja težine ljubimca, što dodatno može negativno uticati na njegovo zdravstveno stanje.
Nemar i nebriga vlasnika
Brojni vlasnici kućnih ljubimaca uopšte i ne shvataju da njihov pas ili mačka ima značajno više masnih naslaga nego što je to normalno. Pošto je gojenje proces koji traje, vlasniku može biti teško da uoči gojaznost svog ljubimca, sve dok mu se ne skrene pažnja na to. Takođe, mnogi i nemaju dovoljno informacija o tome kolika bi trebalo da bude idealna težina ljubimca, što otežava prepoznavanje problema.
Koje su posledice gojaznosti?
Gojaznost kućnih ljubimaca nije samo estetski problem – ona može dovesti do niza ozbiljnih zdravstvenih problema, skraćuje životni vek i smanjuje kvalitet života.
Problemi sa zglobovima i pokretljivošću
Prekomerna težina opterećuje zglobove i kosti, što često dovodi do povećanog trošenja zglobne hrskavice i artritisa, koji utiče na pokretljivost i zbog kog je ljubimcu još teže da smrša.
Srčani i respiratorni problemi
Kućni ljubimci sa prekomernom težinom imaju veći rizik za nastanak srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska i različitih respiratornih problema. Višak telesne mase opterećuje rad srca - u početku dovodi do hipertrofije, odnosno uvećanja srčanog mišića, a potom do atrofije i srčane slabosti. Na taj način se organizam ljubimca otežano snabdeva kiseonikom, pa se javlja umor, otežano disanje i kašalj.
Dijabetes
Gojaznost je glavni faktor rizika za dijabetes, kako kod pasa tako i kod mačaka. Ovo stanje, koje se javlja kada telo životinje više nije u stanju da pravilno reguliše nivo šećera u krvi, može dovesti do teških komplikacija i oštećenja organa - bubrega, očiju, srca, krvnih sudova i nerava, a ako se ne leči, i do fatalnog ishoda po ljubimca.
Kako sprečiti gojaznost kućnih ljubimaca?
Iako je gojaznost kućnih ljubimaca sve veći problem, dobra vest je da se može u potpunosti sprečiti. Evo kako možete da pomognete svom ljubimcu da ostane zdrav i fit:
Prilagodite ishranu potrebama ljubimca
Uvek birajte visokokvalitetnu hranu za kućne ljubimce koja je bogata proteinima animalnog porekla i kvalitetnim mastima, bez veštačkih dodataka i koja sadrži sve neophodne nutrijente.
Pažljivo merite količine hrane koju dajete svom ljubimcu i držite se smernica koje se nalaze odštampane na ambalaži hrane za pse i mačke. Ukoliko imate neku nedoumicu u vezi sa odabirom hrane, najbolje bi bilo da se posavetujte sa svojim veterinarom.
Nemojte preterivati sa poslasticama, jer one treba da čine do 10% dnevnog kalorijskog unosa. Koristite ih pametno - tokom treninga ili kao podsticaj za dobro ponašanje. Više saveta o tome kako koristiti ove male nagrade za velike rezultate, pročitajte u ovom tekstu. Pored svega navedenog, koliko god vam bilo teško da odolite tužnom pogledu svog psa dok jedete, ostanite jaki i potrudite se da ne delite hranu iz svog tanjira sa njim.
Redovno vežbajte sa svojim ljubimcem
Pobrinite se da vaš ljubimac bude fizički aktivan kako bi potrošio unete kalorije i održao mišićni tonus. Za pse to mogu biti šetnje različitog intenziteta, trčanje ili jurnjava za lopticom ili frizbijem u dvorištu. Za mačke je odlična igra sa interaktivnim igračkama ili penjalice, čije montiranje može biti izazovno, ali su najbolji izbor za aktiviranje mačaka. Koliko je vežbanja potrebno vašem ljubimcu, zavisiće od rase, starosti i ukupnog zdravlja vašeg ljubimca.
Pratite težinu ljubimca
Redovnim merenjem ljubimca možete ispratili promene u njihovoj težini i prilagoditi ishranu i nivoe aktivnosti u skladu sa tim.
Konsultujte veterinara
Ako se vaš ljubimac bori sa prekomernom težinom ili je već gojazan, konsultujte se sa svojim veterinarom i napravite plan. Može se desiti da vam veterinar preporuči potpunu promenu hrane, koja može uključivati ishranu medicinskom hranom i povećanje fizičke aktivnosti.
Ne zanemarujte bilo kakve promene u težini svog ljubimca, jer ako reagujete na vreme, možete zajedno izbeći brojne zdrastvene probleme, koji nastaju kao posledica gojaznosti. Budite proaktivni, jer tako utičete na dužinu i kvalitet života svog ljubimca, pomažući mu da ostane aktivan, zdrav i da živi dugo i srečno, onako kako svaki voljeni ljubimac zaslužuje.